سازمان (Enterprise) و نیازمندی های IT آن

اگر امروز به محصولات یا راهکار‌های شرکت‌های معروف نگاه کنیم، تعداد زیادی محصول و نرم افزار و راهکار می‌بینیم و معلوم نیست که تفاوتشان در چیست. مثلا یک سوئیچ دیتا یا یک سیستم فایروال را در نظر بگیرید.

سازمانها (Enterprise)، مجموعه‌هایی هستند که ظرفیت آنها از نظر تعداد از شرکت‌های کوچک، بیشتر است مثلا بیش از ۵۰ کاربر و شاید خیلی بزرگ مثلا ۱۰ هزار کاربر، اما در مقایسه با اپراتور‌های عمومی و کاریر‌ها معمولا کوچکترند.

این کمتر بودن ظرفیت به معنی کم اهمیت بودن نیست، خیلی از سازمان‌های کوچک و بزرگ مثل بانک‌ها ، پلیس، مجموعه های دولتی و یا شرکت‌های تولیدی یا حتی بازرگانی و خدماتی در این زیر‌گروه قرار می‌گیرند.

معمولا این نوع مصرف‌کنند‌ها بیشترین نوع نیاز و پیچیدگی را در مقایسه با گروه‌های دیگر دارند و مسائل امنیتی و یا اطمینان از کارکرد در آنها بیشتر است. چرا؟

  1. سازمانها با مسائل درآمدی و مالی بزرگتری مواجهند، مثلا از کار افتادن یک سوئیچ دیتای هسته ممکن است چند ساعتی اتصالات و ارتباطات آن را مختل کند و یا مرکز تلفن که ارتباطات درونی  سازمان و دنیای بیرون‌ آن را مدیریت می‌کند آنقدر مهم است که قطعی آن تقریبا تمامی کارکنان را متوقف و نهایتا خسارت های بسیار بزرگی را ایجاد می‌کند.
    حتما بعضی وقت‌ها در بانک یا اداره دولتی حضور داشته‌اید و دیده‌اید که می‌گویند سیستم‌ها قطع است!
  2. خیلی از سازمان‌ها مستقیما در زندگی یا امنیت‌ ما نقش مستقیم دارند، پلیس، خدمات اورژانس، خدمات اجتماعی، نیرو‌های مسلح و … و ارزش کارکرد بدون وقفه و مناسب آنها از دید مالی قابل اندازه‌گیری نیست.
  3. سازمانها معمولا در بیش از یک محل مستقر هستند و نیاز دارند تا ارتباطات داخلی اطلاعاتی، یا تلفنی خودشان را داشته باشند. معمولا افراد متخصص و حرفه‌ای در انها کار می‌کنند و از نرم افزار‌های پیشرفته‌ای برای پیشرفت کار های خود استفاده می‌کنند و قابلتی‌های تلفنی پیشرفته‌ای روی میزشان یا در حال حرکت نیاز‌مندند.

 

تمامی موارد بالا نشان دهنده دو موضوع است:

الف- تجهیزات و طراحی که در این گروه از مصرف کنندگان باید استفاده شود حتما متفاوت و خاص است. باید از سیستم‌هایی استفاده کرد که هم کارایی فنی مورد نیاز با قیمت مناسب را داشته باشند و هم طراحی و مهندسی مناسب در مراحل ابتدایی و برآورد نیاز و detailed design بکار برده شود.

ب- مهندسی نصب، راه‌اندازی (commissioning) ، تحویل و زیر بار بردن و آموزش به شکل مناسب انجام شود و علاوه بر آن نگهداری (maintenance) شامل بر نگهداری معمول، نگهداری پیشگیرانه و توجه به ارتقاء نرم افزاری چه از لحاظ امنیتی و چه از لحاظ توسعه قابلیت‌های جدید در سیستم امری بسیار ضروری است و عدم توجه به آن کل سرمایه گزاری اولیه را در میان مدت با مشکل مواجه می‌کند.

شرکت اشناتک با سالها سابقه اجرایی در موارد فوق اماده ارائه خدمات مشاوره، طراحی، اجرا و نصب فیزیکی، راه اندازی، زیر بار بردن، و انواع قرارداد‌های پشتیبانی و آموزش است.